Jakie zioła warto uprawiać w domu? (III)


Trudno wyobrazić sobie upalne lato bez napojów z miętą, czy chłodnych wieczorów bez rozgrzewającej mięty. Natomiast nie wiem czy wiecie, ale mięte równie dobrze możemy dodawać do sałatek, twarogu czy farszu mięsnego. Dodana do gotującego się mleka, zapobiegnie jego zważeniu.
Żute liście mięty zadziałają jak miętowa guma i kofeina! 
Może mieć ją każdy przez cały rok i jest bardzo łatwa w uprawie, więc zachęcam każdego z was zwłaszcza jeśli dopiero chcecie zacząć swoją przygodę z uprawą ziół.

Jak uprawiać mięte? 

Mięta jest rośliną całoroczną i wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa. Sadzimy ją wiosną lub jesienią gdy nie występują przymrozki. Zasadźmy ją w małych doniczkach w domu, wyrośnie nam bardzo szybko. Kiedy roślinki będą wystarczająco duże, możemy je przesadzić do większych doniczek i postawić w kuchni, na balkonie lub po prostu możemy je wsadzić do naszego ogrodu. Pamiętajmy jednak że to roślina zaborcza, więc może szybko rozprzestrzenić się w naszym ogrodzie. Jeśli tego nie chcemy wystarczy wsadzić ją w donicę z obciętym spodem i wsadzić ją do ziemi pozostawiając 8 cm doniczki powyżej gruntu.
  • Nie wymaga nawożenia, lecz jej nie zaszkodzi (nawóz z małą ilością sodu nadaje się idealnie) 
  • Glebę wokół rośliny należy utrzymywać wilgotną.
  • Od czerwca do sierpnia należy przycinać pojawiające się kwiaty na czubki mięty, zanim rozkwitną.
  • Co 3-4 lata należy przesadzić miętę, aby utrzymać jej intensywny miętowy smak i zapach.
Prawda że łatwe?
Lubicie mieć swoje świeże ziółka? Czy może raczej jesteście zwolennikami tylko i wyłącznie suszonych ziół? Chętnie się dowiem jak to u was jest, piszcie w komentarzach :)

Miłego dnia!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kluski ziemniaczane po kujawsku

Wegetariańskie kotlety z twarogiem

Fit makaron z indykiem i fasolką szparagową